.

Question of the Week: How Much Have You Spent on 'Back-to-School?'

With school districts across the metro area now officially back-to-school, we begin a series of weekly questions, which, today, is focused on the subject of spending.

With the school year now officially underway, many parents have spent countless hours at local stores helping their students find the right pencils, perfect "first day" outfits and fill school supply lists.

The National Retail Federation projects that parents of children in grades K-12 will spend nearly $689 on their children's back-to-school needs, almost $85 more than last year.

. But some criticized the tax holiday as being too little, too late.

Bringing us to our questions of the week:

How much have you spent on your students' personal back-to-school needs and school-required supply lists? Is it a reasonable amount?

Do you agree with all the items on the school list or believe some seem unnecessary?

Let us know what you think in the comments area below.

Jodi Beck August 13, 2012 at 04:15 PM
I spent about $180 between my 2 kids who are both in elementary school. I don't understand the need for each child in kindergarten to bring in 30 glue sticks. That will bring in at least 600 glue sticks per class! Most of the other items seemed reasonable.
Jan Maskew August 13, 2012 at 04:16 PM
I no longer have to do this, but I sure do remember those days :)
Ann Marie Quill (Editor) August 13, 2012 at 04:26 PM
Jodi, did you take advantage of the tax-free days for your glue-stick buyout?
Christine Foster August 13, 2012 at 05:01 PM
My child is not school-age, so I'm not yet spending money on "back-to-school," per se. However, I did spend a chunk of money on fall clothing for her during the tax free days. Wonder how many others used the tax holiday like I did, regardless of having school-aged children?
john barrett August 14, 2012 at 02:20 PM
Wait to they require tablets or i pads. This is coming down the pike don't be surprised if it doesn't happen soon.
Bridget Little August 14, 2012 at 02:56 PM
If you buy the required "Elmer's Glue Sticks" as per the requested supply list, that will average out to $60 alone in just GLUE STICKS!! Who needs 600 glue sticks!! And as for the tax free holiday.... none of the major stores were prepared. On Friday at 5pm I only found 1 item on the list at Walmart. All the rest of the items were sold out. Target had only a quarter of the items left. And I spent $90 just on that quarter. I now cant afford to even get the rest of the supply list until next month. It's Craziness.
droid August 14, 2012 at 04:49 PM
My 3 boys are in school in Cherokee County, thus we missed the tax free weekend for supplies. I was able to get away (with very careful planning) with spending only $51 on my Kindergartener, Second grader, and Third Grader. I could have gone through my kid's school, but that would have costed me $140 for all 3 children. I was disappointed as I walked into my Second grader's classroom and saw that the teacher had a single gallon tote of left over pencils and another single gallon tote of left over glue sticks all from previous years. Not a good impression.
C Walker August 14, 2012 at 05:03 PM
I have twins in 7th grade. I spent about $220 on supplies plus another $30 each for lockers and PE uniforms. I also had to pay $25 fee for band and the fee for chorus hasn't been determined. They put a bunch of stuff on the list but several items won't be needed right away. It would be nice if they would give a list each quarter to help break up the cost. Things I thought were excessive were the multiple bottles of hand sanitizer and clorax wipes. What happened to good old fashioned soap and water? Hand sanitizer may kill germs but it won't get all that dirt off their hands.
Bridget Little August 15, 2012 at 04:26 PM
I think splitting up the supply list per quarter / semester is an excellent idea. In fact I think its the best idea I have heard so far. Then there would not be excess pencils/crayons and glue sticks left over at the end of the year. Plus parents could more easily afford the supplies and could even join the PTA with the money that they save!! Win Win for everyone!
LCP August 16, 2012 at 12:29 PM
I would love correct supply list, shopped ahead of time for MS/HS students based upon supply list from school website only to receive new correct list from teacher at orientation + supply fee paid at orientation, really? Fulton County Schools
Kellie Meckes August 18, 2012 at 12:54 PM
You spend over 100.00 per child on the basic stuff, then add book bag and the 150.00 calculator my high school student needed!! LOL It really adds up!

Boards

More »
Got a question? Something on your mind? Talk to your community, directly.
Note Article
Just a short thought to get the word out quickly about anything in your neighborhood.
Share something with your neighbors.What's on your mind?What's on your mind?Make an announcement, speak your mind, or sell somethingPost something